Wspomnienie św. Mikołaja – 06.12.1989/2016 r.

Dziś w kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.
Św. Mikołaj urodził się prawdopodobnie około 280 r. w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincji Azji Mniejszej). Na początku IV wieku został wybrany biskupem Myry w Azji Mniejszej. Zmarł prawdopodobnie ok. 350 r. Zachowało się niewiele autentycznych informacji na jego temat. W działalności duszpasterskiej odznaczał się miłosierdziem, zasłynął świętością, zapałem i cudami. Legenda głosi, że w nocy wrzucał jałmużnę do domów potrzebujących. Stąd zwyczaj obdarowywania dzieci z okazji jego święta. Kult św. Mikołaja rozszerzył się na Zachodzie po przeniesieniu jego relikwii do Bari we Włoszech w XI wieku.

Przy tej okazji wspomnijmy pierwszą uroczystość św. Mikołaja, którą obchodziliśmy 6 grudnia 1989 r. wspólnie z ks. Janem Szczepańskim w kościele w Leszkowach.